Zapraszamy Państwa do zabytkowej karczmy, która po wielu latach przerwy w 2010 r. wróciła do swojej pierwotnej funkcji.
Od początku swojego istnienia, to jest od 1780 r. (a wiele wskazuje na to, że dużo wcześniej) budynek pełnił funkcję karczmy - zajazdu dla podróżnych przy Drodze Królewskiej z Wałbrzycha do Kamiennej Góry,
nosząc nazwę "Steinkretscham" - Karczma Kamienna (nazwa "Steinkretscham" pojawia się w wydanym w 1811 r. "Taschenbuch für die gesammte Mineralogie" przy okazji opisu pól węglowych występujących w okolicach Czarnego Boru).
Fakt istnienia już w tym czasie zajazdu pozwala przypuszczać, że to właśnie w nim, 20 września 1790 r., zatrzymał się na popas Johann Wolfgang von Goethe w trakcie przejazdu z Wałbrzycha do Kamiennej Góry ("Goethes Leben von Tag zu Tag", Artemis Verlag, 1984 r.).
Karczma była prawdopodobnie własnością czarnoborskiego majątku, dzięki czemu również pełniła funkcje społeczne. Na początku XX wieku do budynku karczmy dobudowana została ogromna sala bankietowo-widowiskowa.
Do 1945 r. w zabudowaniach zajazdu istniała siedziba czarnoborskiej ochotniczej straży pożarnej. Przy sali bankietowej wybudowana była drewniana wieża obserwacyjna, pozwalająca na szybkie zlokalizowanie powstałego we wsi pożaru.
W czasach II Wojny Światowej w karczmie miały swoją siedzibę m.in. NSDAP (Narodowo Socjalistyczna Partia Pracy) oraz NSFK (Narodowo Socjalistyczny Korpus Lotniczy - młodzieżowa organizacja zrzeszająca przyszłych adeptów Luft Waffe).
Po zakończeniu II Wojny Światowej budynek został zasiedlony przez rodzinę z okolic Nowego Sącza, która prowadziła w nim gospodarstwo rolne. Do momentu powstania nowej remizy strażackiej karczma nadal pełniła jej funkcje. Przez lata zaniedbań budynek ulegał powolnemu zniszczeniu.
Kiedy kupiliśmy Karczmę w 2008 r. była ona w stanie ruiny z dziurawym dachem, bez wody, prądu i kanalizacji. Kompleksowy remont zaczęliśmy od wymiany pokrycia dachu oraz stolarki okiennej.
Okna zrobione zostały na wzór jednego, znalezionego na strychu XVIII wiecznego okna. W trakcie remontu staraliśmy się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów architektonicznych lub, w razie potrzeby, zastępować je na pochodzące z epoki odpowiedniki.
Dzięki tym staraniom udało się nam zachować unikalny klimat starej karczmy i mamy nadzieję, że będziecie Państwo dobrze się u nas czuli, będziecie nas miło wspominać oraz odwiedzicie nas ponownie!